Ինչպես արդեն հայտնել էինք 2024 թվականի հունիսից մինչև դեկտեմբեր ամիս ընկած տարբեր ժամանակահատվածներում մեր գրասենյակ էին դիմել միևնույն քրեական վարույթով անցնող թվով 6 օտարերկրյա քաղաքացիներ՝ Բ.Ֆ.-ն, Ֆ.Է.-ն, Է.Ֆ.-ն, Մ.Օ.-ն, Ի.Ժ.-ն և Ա.Ա.-ն, որոնց բոլորի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը փոխվել էր այլընտրանքային խափանման միջոցով՝ նրանց պաշտպանությունը մեր փաստաբանների կողմից ստանձնելուց օրեր անց:
Ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության, նախաքննություն իրականացնող ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչի և հսկողություն իրականացնող դատախազի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ մեղադրյալներին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 285-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու, հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն կատարելու, հանցավոր կազմակերպության ղեկավարի առաջադրանքով իրավաբանական անձ համարվող ընկերությունների ապօրինի գործունեությանն օժանդակելու և հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու համար) ներկայացված մեղադրանքները նախաքննության ավարտական փուլում հօգուտ մեղադրյալների փոփոխվել են՝ մեղադրանքներից հանելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 285-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված հանցանքների կատարումը:
2025 թվականի ապրիլի 8-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում համաձայնեցման վարույթի կիրառմամբ ավարտվեց վերը նշված անձանց վերաբերյալ քրեական գործի դատաքննությունը, որոնց շահերի պաշտպանությունը դատարանում իրականացնում էին մեր գրասենյակի փաստաբաններ Անդրանիկ Մնացականյանը և Արսեն Սարդարյանը:
Հրապարակված դատավճռով դատարանը հաստատեց բանակցությունների արդյունքում դատախազի հետ կնքված համաձայնության արձանագրությունները և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող մեր բոլոր 6 վստահորդների նկատմամբ ազատազրկման ձևով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառեց՝ սահմանելով փորձաշրջան:

Home / Cases / Уголовное дело / Победа по делу наших 6 подзащитных-иностранцев,…
Как мы уже сообщали, в разные периоды с июня по декабрь 2024 года в наш офис обратились шесть иностранных граждан — Б.Ф., Ф.Э., Э.Ф., М.О., И.Ж. и А.А., проходящие по одному и тому же уголовному делу. В течение нескольких дней после того, как их защиту взяли на себя наши адвокаты, избранная в отношении них мера пресечения в виде ареста была заменена на альтернативную.
Благодаря правильно выбранной линии защиты, а также объективному подходу следователя Следственного комитета РА и прокурора, осуществляющего надзор, на завершающем этапе предварительного следствия обвинения, предъявленные обвиняемым по статье 319, части 1, статье 257, части 3, пунктам 1 и 3, статье 285, части 2, пунктам 1 и 3, и статье 296, части 3, пунктам 1 и 3 Уголовного кодекса РА (участие в преступной организации, хищение в особо крупных размерах с использованием компьютера, содействие незаконной деятельности компаний, признанных юридическими лицами, по заданию руководителя преступной организации, и отмывание денег в особо крупных размерах), были изменены в пользу обвиняемых — из обвинения были исключены преступления, предусмотренные статьей 285, частью 2, пунктами 1 и 3 и статьей 296, частью 3, пунктами 1 и 3 УК РА.
8 апреля 2025 года в Уголовном суде первой инстанции города Еревана с применением процедуры соглашения завершилось судебное разбирательство по делу вышеуказанных лиц, интересы которых в суде представляли адвокаты нашей конторы Андраник Мнацаканян и Арсен Сардарян.
Согласно опубликованному приговору, суд утвердил протоколы соглашений, заключённых с прокурором в результате переговоров, и не применил наказание в виде лишения свободы, назначенное всем шестерым нашим подзащитным, обвиняемым в тяжких преступлениях по статье 319, части 1 и статье 257, части 3, пунктам 1 и 3 УК РА, условно установив испытательный срок.