Home / Cases / Քրեական գործ / Վճռաբեկ դատարանը մերժեց ՀՀ Գլխավոր դատախազ…
Վճռաբեկ դատարանը մերժեց ՀՀ Գլխավոր դատախազ Ա.Դավթյանի վճռաբեկ բողոքը ընդդեմ մեր վստահորդի Ռ.Խ-ի «LSA»-ը իր հերթական հաղթանակը գրանցեց այս անգամ Վճռաբեկ դատարանի թիվ 48/10.06.2021 որոշմամբ
16 Հոկտեմբերի, 2024 1 min read
Cassation-by-Decision-No-48-10.06.2021
Դեռևս 2021 թվականի հունիսի 10-ի որոշմամբ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ բավարարվել էր՝ ՀՀ ոստիկանության պետի առաջին տեղակալի միջնորդությունը մեր վստահորդի նկատմամբ Հեռախոսային խոսակցությունների վերահսկում օպերատիվ հետախուզական միջոցառում իրականացնելու թույլտվություն տրամադրելու վերաբերյալ:
Համաձայն չլինելով Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիրքորոշման հետ՝ փաստաբաններ Արսեն Սարդարյանի և Գայանե Պապոյանի կողմից այն բողոքարկվել էր Վերաքննիչ դատարան և 2021 թվականի հուլիսի 8-ի որոշմամբ բողոքը բավարարվել էր դատավոր Ա.Բեկթաշյանի կողմից, բեկանվեր էր Առաջին ատյանի դատարանի 2021 թվականի հունիսի 10-ի որոշումը և մերժվել ՀՀ ոստիկանության պետի առաջին տեղակալի միջնորդությունը:
Վերաքննիչ դատարանի վերոնշյալ որոշման դեմ ՀՀ Գլխավոր դատախազ Ա.Դավթյանի կողմից ներկայացվել էր վճռաբեկ բողոք:
Շուրջ երկու տարի տևած քննության արդյունքում Վճռաբեկ դատարանն այս տարվա սեպտեմբերի 15-ի որոշմամբ մերժեց ՀՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի բողոքը, օրինական ուժի մեջ թողնելով պաշտպաններ՝ Արսեն Սարդարյանի և Գայանե Պապոյանի կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքի արդյունքում կայացված Վերաքննիչ դատարանի որոշումը՝ տալով արժեքավոր և նախադեպային նշանակության որորշում: (Տես՝ թիվ 48/10.06.2021 որոշումը հետևյալ հղումով՝ https://www.cassationcourt.am/decisions/ )

On June 10 2021 upon the decision of the General jurisdiction court of the city of Yerevan, the petition of the first deputy chief of the Police of the Republic of Armenia was considered to issue permission to undertake operational investigative measures – surveillance of telephone conversations, which was granted by the court.
Disagreeing with the position of the court of first instance of the city of Yerevan, lawyers Arsen Sardaryan and Gayane Papoyan appealed to the Court of Appeal, as a result of which the court, by its decision dated July 8, 2021, satisfied the lawyers’ complaint, annulling the decision of the trial court June 10 November 2021 and rejecting the petition First Deputy Chief of the RA Police.
RA Prosecutor General A. Davtyan filed a cassation appeal against the mentioned decision of the Court of Appeal.
As a result of an investigation that lasted about two years, the Court of Cassation, by its decision of September 15 of this year, rejected the complaint of the RA Prosecutor General Artur Davtyan. The decision of the Court of Appeal remained in force following the appeal of lawyers Arsen Sardaryan and Gayane Papoyan. (See Decision No. 48/10.06.2021 at the link: https://www.cassationcourt.am/decisions/ )