Home / Cases / Քրեական գործ / Վճռաբեկ դատարանը մերժեց ՀՀ Գլխավոր դատախազ…
Վճռաբեկ դատարանը մերժեց ՀՀ Գլխավոր դատախազ Ա.Դավթյանի վճռաբեկ բողոքը ընդդեմ մեր վստահորդի Ռ.Խ-ի «LSA»-ը իր հերթական հաղթանակը գրանցեց այս անգամ Վճռաբեկ դատարանի թիվ 48/10.06.2021 որոշմամբ
16 Հոկտեմբերի, 2024 1 min read
Cassation-by-Decision-No-48-10.06.2021
Դեռևս 2021 թվականի հունիսի 10-ի որոշմամբ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ բավարարվել էր՝ ՀՀ ոստիկանության պետի առաջին տեղակալի միջնորդությունը մեր վստահորդի նկատմամբ Հեռախոսային խոսակցությունների վերահսկում օպերատիվ հետախուզական միջոցառում իրականացնելու թույլտվություն տրամադրելու վերաբերյալ:
Համաձայն չլինելով Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիրքորոշման հետ՝ փաստաբաններ Արսեն Սարդարյանի և Գայանե Պապոյանի կողմից այն բողոքարկվել էր Վերաքննիչ դատարան և 2021 թվականի հուլիսի 8-ի որոշմամբ բողոքը բավարարվել էր դատավոր Ա.Բեկթաշյանի կողմից, բեկանվեր էր Առաջին ատյանի դատարանի 2021 թվականի հունիսի 10-ի որոշումը և մերժվել ՀՀ ոստիկանության պետի առաջին տեղակալի միջնորդությունը:
Վերաքննիչ դատարանի վերոնշյալ որոշման դեմ ՀՀ Գլխավոր դատախազ Ա.Դավթյանի կողմից ներկայացվել էր վճռաբեկ բողոք:
Շուրջ երկու տարի տևած քննության արդյունքում Վճռաբեկ դատարանն այս տարվա սեպտեմբերի 15-ի որոշմամբ մերժեց ՀՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի բողոքը, օրինական ուժի մեջ թողնելով պաշտպաններ՝ Արսեն Սարդարյանի և Գայանե Պապոյանի կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքի արդյունքում կայացված Վերաքննիչ դատարանի որոշումը՝ տալով արժեքավոր և նախադեպային նշանակության որորշում: (Տես՝ թիվ 48/10.06.2021 որոշումը հետևյալ հղումով՝ https://www.cassationcourt.am/decisions/ )

Еще 10-ого июня 2021 года решением суда общей юрисдикции города Еревана рассмотрено ходатайство первого заместителя начальника Полиции Республики Армения, о выдаче разрешения на проведения мер оперативно-розыскных мероприятий-слежки за телефонными разговорами, которое было удовлетворено судом.
Не согласившись с позицией суда первой инстанции города Еревана, адвокаты Арсен Сардарян и Гаяне Папоян обратились в Апелляционный суд, вследсвии чего судья А.Бекташян своим решением от 8 июля 2021 года удовлетворил жалобу адвокатов, аннулировав решение суда первой инстанции от июня 10 ноября 2021 года и отклонив ходатайство первого заместителя начальника Полиции РА.
Генеральный прокурор РА А.Давтян подал кассационную жалобу на вышеуказанное решение Апелляционного суда.
В результате расследования, продолжавшегося около двух лет, Кассационный суд своим решением от 15 сентября этого года отклонил жалобу Генерального прокурора РА Артура Давтяна, оставив в юридической силе решение Апелляционного суда, вынесенное по результатам апелляционной жалобы адвокатов Арсена Сардаряна и Гаяне Папоян. (См. Решение № 48/10.06.2021 по ссылке: https://www.cassationcourt.am/decisions/ )