Home / Cases / Քաղաքացիական գործ / Հաղթանակ ապահովագրական ընկերության դեմ
Լոռվա մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը ԼԴ/6898/02/23 դատական գործով ապահովագրական ընկերության պահանջը մասնակի մերժեց և կայացրեց մեր վստահորդ` Վանիկ Զալինյանի ակնկալիքներին բավարարող դատական ակտ:
Մանսաորապես` ՃՏՊ-ի առերևույթ երկկողմանի մեղավորության պայմաններում, ապահովագրական ընկերության նշանակած փորձագիտական եզրակացության համաձայն հարյուր տոկոսով մեղավոր էր ճանաչվել մեր վստահորդը: Նա չէր ծանուցվել այդ փորձաքննության մասին և հնարավորություն չէր ունեցել այդ եզրակացության վերաբերյալ բողոք ներկայացնել Ավտոապահովագրողների Բյուրո:
Գործով բարձրացված իրավական հարցը հետևյալն էր` «արդյո՞ք նման պայմաններում ապահովագրական ընկերության հայցով պատասխանող Վ. Զ.-ն իրավասու էր դատարանում վիճարկել ապահովագրական ընկերության նշանակած փորձագիտական եզրակացությունը ՃՏՊ պատճառների վերաբերյալ, որը չէր վիճարկվել Ավտոապահովագրողների Բյուրո:
Դատարանը բավարարեց մեր միջնորդությունը և հաստատեց, որ չնայած ԱՊՊԱ օրենքի` 21-րդ և 22-րդ հոդվածների կարգավորումների, այն դեպքերում երբ պատասխանող կողմը պատշաճ չի ծանուցվել ապահովագրական ընկերության կողմից տրված պատահարի պատճառների վերաբերյալ փորձաքննությանը, իրավասու է դատարանում վիճարկել այդ եզրակացությունը և պահանջել նոր փորձաքննության նշանակում, որպեսզի ապահովվի նշված սուբյեկտի սահմադրությամբ երաշխավորված դատական պաշտպանության իրավունքը:

Home / Cases / Гражданское дело / Победа против страховой компании
Лорийский областной суд по делу № ЛД/6898/02/23 частично отклонил иск страховой компании и вынес судебный акт, соответствующий ожиданиям нашего доверителя — Ваника Залиняна.
В частности, при наличии взаимной вины в дорожно-транспортном происшествии, согласно экспертному заключению, назначенному страховой компанией, наш доверитель был признан виновным на 100%. Он не был уведомлён о проведении экспертизы и, следовательно, не имел возможности обжаловать это заключение в Бюро автостраховщиков.
Юридический вопрос, поднятый в деле, заключался в следующем:
«Имел ли ответчик В. З. право оспаривать в суде экспертное заключение о причинах ДТП, назначенное страховой компанией, если это заключение не было обжаловано в Бюро автостраховщиков?»
Суд удовлетворил наше ходатайство и подтвердил, что, несмотря на положения статей 21 и 22 Закона об обязательном автостраховании, в случаях, когда ответчик не был должным образом уведомлён о проведённой страховой компанией экспертизе причин ДТП, он вправе оспорить это заключение в суде и ходатайствовать о назначении новой экспертизы, чтобы обеспечить гарантированное Конституцией право на судебную защиту.