Home / Cases / Վարչական գործ / Վարչական դատարանը պարտավորեցրեց Երևանի քաղաքապետարանին ճանաչել…
Վարչական դատարանը պարտավորեցրեց Երևանի քաղաքապետարանին ճանաչել մեր վստահորդի սեփականության իրավունքը
9 Ապրիլի, 2025 1 min read
Մեր գրասենյակի վստահորդ Ա.Գ.-ն դիմել էր Երևանի քաղաքապետարան՝ խնդրելով վերականգնել իրեն պատկանող բնակելի տան և դրա համար առանձնացված հողամասի հողհատկացման հիմքերը: Սահմանված ժամկետում Երևանի քաղաքապետից այդպես էլ պատասխան չստանալով՝ փաստաբան Էդգար Այվազյանի կողմից հայցադիմում է ներկայացվել ՀՀ վարչական դատարան: Վարչական դատարանը 2025թ. ապրիլի 7-ին, քննելով հայցադիմումը, ամբողջությամբ բավարարել է այն՝ պարտավորեցնելով Երևանի քաղաքապետին տրամադրել մեր վստահորդի սեփականության իրավունքը վերականգնելու վերաբերյալ որոշումը /վարչական գործ թիվ ՎԴ/7416/05/24/:

Our client, A.G., had applied to the Yerevan Municipality, requesting the restoration of the grounds for the residential house and the allocated land plot that belong to him. After not receiving a response from the Mayor of Yerevan within the prescribed time, lawyer Edgar Ayvazyan filed a lawsuit with the Administrative Court of the Republic of Armenia. On April 7, 2025, the Administrative Court, having examined the lawsuit, fully satisfied it, obliging the Mayor of Yerevan to issue a decision to restore our client’s property rights (administrative case No. ՎԴ/7416/05/24).
We thank Judge Agasi Darbinyan for the fair and reasoned judicial act.
Administrative case Administrative law
DEC 04, 2025
Victory Against the Compulsory Enforcement Service
The Compulsory Enforcement Service of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia had refused to lift the restrictions imposed on the property…