ԱՎԵԼԻ ՔԱՆ 2.8 ՄԻԼԻԱՐԴ ԴՐԱՄԻ ՉԱՓՈՎ ՀԱՐԿ ՎՃԱՐԵԼՈՒՑ ԽՈՒՍԱՓԵԼՈՒ ՄԵՂԱԴՐԱՆՔՈՎ ՄԵՐ ՎՍՏԱՀՈՐԴԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՔՐԵԱԿԱՆ ՀԵՏԱՊՆԴՈՒՄԸ ԴԱԴԱՐԵՑՎԵՑ ԵՎ ՔՐԵԱԿԱՆ ՎԱՐՈՒՅԹԸ ԿԱՐՃՎԵՑ ԱՐԴԱՐԱՑՄԱՆ ՀԻՄՔՈՎ
Դեռևս 25.03.2024թ. ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով մեր վստահորդ Ա.Խ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել 2.872.891.536 ՀՀ դրամի չափով հարկ վճարելուց խուսափելու մեղադրանքով: Նշված քրեական վարույթով մեղադրյալի պաշտպանությունը ստանձնել էր «LSA» փաստաբանական գրասենյակի գործընկեր-փաստաբան Գուրգեն Ներսիսյանը, ով մեղադրյալի և նրա հիմնադրած կազմակերպության շահերը ներկայացրել էր ոչ միայն քրեական վարույթի, այլև նախաքննական մարմնի նախաձեռնությամբ նշանակված համալիր հարկային ստուգման, գործով կատարված դատահաշվապահական փորձաքննությունների շրջանակներում: Նախաքննության ընթացքում պաշտպանի կողմից ներկայացվել էին բազմաթիվ միջնորդություններ, բողոքներ, վարչական դատարանում վիճարկվել էին համալիր հարկային ստուգման արդյունքները, դատահաշվապահական փորձաքննության եզրակացությամբ հաջողվել էր հիմնավորել համալիր հարկային ստուգման ընթացքում կիրառված մեթոդների ու հարկի հաշվարկման եղանակի ոչ իրավաչափ լինելը:
Պաշտպանի ձեռնարկած դատավարական պաշտպանության միջոցների ու դրանց արդյունքների հիման վրա 2025թ. դեկտեմբերին հսկող դատախազի կողմից որոշում էր կայացվել մեղադրյալի նկատմամբ իրականացվող հանրային քրեական հետապնդումը արդարացման հիմքով դադարեցնելու մասին, ինչպես նաև հաստատվել էր քրեական վարույթը կարճելու մասին որոշումը: Նշված որոշմամբ վերացվել էին նաև մեր վստահորդի նկատմամբ կիրառված դատավարական հարկադրանքի բոլոր միջոցները:
Բարձր ենք գնահատում քրեական վարույթի հանրային մասնակիցների` քննիչի և հսկող դատախազի ցուցաբերած օբյեկտիվ ու անաչառ վարքագիծը։ Ճիշտ է` մեղադրանքի կողմը ջանք չխնայեց ու «համառ» քննություն տարավ մեր վստահորդին ներկայացված մեղադրանքը ամբողջ ծավալով հիմնավորելու ուղղությամբ, այդուհանդերձ երբեք դուրս չեկավ օրենքից: Դատախազությունն ու նախաքննական մարմինը ցուցաբերեցին անհրաժեշտ խիզախություն ու պատասխանատվություն և «անմեղության կանխավարկածի» ու «պատշաճ ապացուցման» դատավարական սկզբունքների պահպանմամբ` մեր վստահորդի նկատմամբ կայացրեցին արդարացի և օրինական որոշում։

Home / Cases / Уголовное дело / Уголовное преследование в отношении нашего доверителя…
Уголовное преследование в отношении нашего доверителя по обвинению в уклонении от уплаты налогов на сумму более 2,8 млрд драмов прекращено, уголовное производство прекращено по реабилитирующим основаниям
16 января, 2026 1 min read
Еще 25.03.2024 г. в рамках уголовного производства, расследуемого Следственным комитетом РА, в отношении нашего доверителя А.Х. было возбуждено публичное уголовное преследование по обвинению в уклонении от уплаты налогов в размере 2 872 891 536 драмов РА.
Защиту обвиняемого по данному уголовному производству осуществлял партнер-адвокат адвокатского бюро «LSA» Гурген Нерсисян, который представлял интересы обвиняемого и основанной им организации не только в рамках уголовного производства, но и в ходе комплексной налоговой проверки, назначенной по инициативе органа предварительного расследования, а также в рамках проведенных по делу судебно-бухгалтерских экспертиз։
В ходе предварительного следствия защитником были заявлены многочисленные ходатайства и жалобы, в Административном суде были оспорены результаты комплексной налоговой проверки, а заключением судебно-бухгалтерской экспертизы удалось обосновать неправомерность примененных в ходе проверки методов и способа исчисления налоговых обязательств։
На основании предпринятых защитой процессуальных мер и достигнутых результатов в декабре 2025 года надзирающим прокурором было принято решение о прекращении публичного уголовного преследования в отношении обвиняемого по реабилитирующим основаниям, а также утверждено решение о прекращении уголовного производства. Указанным решением были отменены все примененные в отношении нашего доверителя меры процессуального принуждения։
Мы высоко оцениваем объективное и беспристрастное поведение публичных участников уголовного производства — следователя и надзирающего прокурора. Хотя сторона обвинения приложила значительные усилия и вела «настойчивое» расследование с целью полного обоснования предъявленного нашему доверителю обвинения, она ни разу не вышла за рамки закона. Органы прокуратуры и предварительного расследования проявили необходимую смелость и ответственность и, соблюдая процессуальные принципы «презумпции невиновности» и «надлежащего доказывания», приняли в отношении нашего доверителя справедливое и законное решение։
Г
Гурген Нерсисян
Гурген Нерсисян является членом руководящего состава юридической компании «Эл Эс Эй» /Партнер/. Он специализируется как в области уголовного, так и гражданского и административного права и имеет широкую практику в уголовных, гражданских и административных судах. Опыт адвоката в юридической компании «Эл…