Home / Cases / Քրեական գործ / ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՀԱՂԹԱՆԱԿԸ ՀԱՐԿ ՎՃԱՐԵԼՈՒՑ ԽՈՒՍԱՓԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ…
ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՀԱՂԹԱՆԱԿԸ ՀԱՐԿ ՎՃԱՐԵԼՈՒՑ ԽՈՒՍԱՓԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՔՐԵԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՎ. ԱՎԵԼԻ ՔԱՆ 556.000.000 ՀՀ ԴՐԱՄԻ ՉԱՓՈՎ ՀԱՐԿ ՎՃԱՐԵԼՈՒՑ ԽՈՒՍԱՓԵԼՈՒ ՄԵՂԱԴՐԱՆՔՈՎ ՄԵՐ ՎՍՏԱՀՈՐԴԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՔՐԵԱԿԱՆ ՀԵՏԱՊՆԴՈՒՄԸ ԴԱԴԱՐԵՑՎԵՑ ԱՐԴԱՐԱՑՄԱՆ ՀԻՄՔՈՎ
3 Փետրվարի, 2026 1 min read
03.04.2024Թ. ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով մեր վստահորդ` անհատ ձեռնարկատեր Գ.Գ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել ավելի քան 556.000.000 ՀՀ դրամի չափով հարկ վճարելուց խուսափելու մեղադրանքով: Նշված քրեական վարույթով մեղադրյալի պաշտպանությունը ստանձնել էր «LSA» փաստաբանական գրասենյակի գործընկեր-փաստաբան Գուրգեն Ներսիսյանը:
Նախաքննության ընթացքում պաշտպանի կողմից ներկայացվել էին բազմաթիվ միջնորդություններ, բողոքներ, վարչական դատարանում վիճարկվել էին համալիր հարկային ստուգման արդյունքները, դատահաշվապահական փորձաքննության եզրակացությամբ հաջողվել էր հիմնավորել համալիր հարկային ստուգման ընթացքում կիրառված մեթոդների ու հարկի հաշվարկման եղանակի ոչ իրավաչափ լինելը:
Պաշտպանի ձեռնարկած դատավարական պաշտպանության միջոցների ու դրանց արդյունքների հիման վրա 2026թ. հունվարի 8-ին հսկող դատախազի կողմից որոշում էր կայացվել մեղադրյալի նկատմամբ իրականացվող հանրային քրեական հետապնդումը արդարացման հիմքով դադարեցնելու մասին: Նշված որոշմամբ վերացվել էին նաև մեր վստահորդի նկատմամբ կիրառված դատավարական հարկադրանքի միջոցները:
Թեև քրեական վարույթը երկար էր տևել և բավականին երկար ժամանակ մեր վստահորդի նկատմամբ կիրառվել էին ամենատարբեր հարկադրանքի միջոցներ /խափանման միջոց բացակայելու արգելք, գույքի և հաշիվների արգելադրում/, այդուհանդերձ բարձր ենք գնահատում և շնորհակալ ենք նախաքննական մարմնի ու դատախազության կողմից վերջնական որոշմամաբ ցուցաբերած օրինականության, օբյեկտիվության ու արդարության համար, որն արտահայտվեց քրեական հետապնդման դադարեցմամբ:

On April 3, 2024, within the framework of criminal proceedings investigated by the Investigative Committee of the Republic of Armenia, public criminal prosecution was initiated against our client, individual entrepreneur G.G., on charges of tax evasion in the amount exceeding AMD 556,000,000.
The defense of the accused in the mentioned criminal proceedings was undertaken by Gurgen Nersisyan, Partner and Attorney at LSA Law Firm.
During the preliminary investigation, the defense submitted numerous motions and complaints, challenged the results of the comprehensive tax audit before the Administrative Court, and, through the conclusion of a forensic accounting examination, successfully substantiated the unlawfulness of the methods applied during the comprehensive tax audit as well as the tax calculation methodology used.
Based on the procedural defense measures undertaken by the defense counsel and their outcomes, on January 8, 2026, the supervising prosecutor rendered a decision to terminate the public criminal prosecution against the accused on exonerative grounds.
By the said decision, all procedural coercive measures applied against our client were also lifted.
Although the criminal proceedings lasted for a considerable period of time and various coercive measures had been applied against our client for an extended duration (including a travel ban, seizure of property, and freezing of bank accounts), we highly appreciate and express our gratitude to the preliminary investigation body and the prosecution authorities for the legality, objectivity, and fairness demonstrated in the final decision, which resulted in the termination of the criminal prosecution.