Վերջին շրջանում ակնհայտորեն նկատվում է տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների դեմ պայքարի ակտիվացում, որի շրջանակում հաճախակի ենք առնչվում տարբեր տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից «1-C» առևտրային տեղեկատվական ծրագրի օգտագործման և դրանց տվյալները նախաքննության շրջանակում ուսումնասիրության առարկա դառնալու դեպքերի հետ։
Որպես կանոն, «1-C» առևտրային տեղեկատվական ծրագրի տվյալները պահվում են դատավարության մասնակիցներից խիստ գաղտնի և հարկային ստուգում իրականացնող մարմիններին ներկայացվում են միայն դրանցից արտածված թվային տվյալները՝ առանց ծրագրում առկա տեղեկատվության ողջ բովանդակության բացահայտման, ինչը պաշտպանության կողմին զրկում է մեղադրանքի հիմքում դրված ամբողջ տեղեկատվությանը ծանոթանալու և դրանց առնչությամբ դիրքորոշում արտահայտելու հնարավորությունից։
Մեր վստահորդ Գ.Գ.-ին առնչվող քրեական գործով լիարժեք պաշտպանություն ապահովելու համար «LSA» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբան Գուրգեն Ներսիսյանը միջնորդել էր քննիչին՝ խնդրելով հնարավորություն ընձեռնել ծանոթանալու «1-C» առևտրային տեղեկատվական բազայի տվյալներին, սակայն միջնորդությունը մերժվել էր (զարմանալի չէր, որովհետև արմատացած պրակտիկա է)։
Քննիչի հիշյալ որոշման դեմ հսկող դատախազին բերված բողոքը դատախազության կողմից բավարարվել է, քննիչի որոշումը ճանաչվել է ոչ օրինական։ Դատախազի կողմից նաև հանձնարարվել է քննիչին՝ իրականացնելու փաստաբանի միջնորդությունից բխող վարութային գործողությունները։

Recently, there has been a clear intensification in the fight against crimes directed at economic activities, within which we frequently encounter cases where various economic entities use the “1-C” commercial information program, and its data becomes the subject of study within preliminary investigation.
As a rule, the data from the “1-C” program is kept strictly confidential from trial participants and is only presented to tax inspection bodies as extracted digital data, without disclosing the full content of the information within the program. This practice deprives the defense side of the opportunity to familiarize itself with all the information underlying the accusation and to express a position on it.
To provide full defense for our client, G.G., in the criminal case, the lawyer from the “LSA” law office, Gurgen Nersisyan, submitted a motion to the investigator, requesting access to the data of the “1-C” commercial information database, but the motion was denied (unsurprisingly, as this is an established practice).
The complaint against the investigator’s decision, submitted to the supervising prosecutor, was satisfied by the prosecutor’s office, and the investigator’s decision was declared illegal. The prosecutor also instructed the investigator to carry out procedural actions derived from the lawyer’s motion.