Վերջին շրջանում ակնհայտորեն նկատվում է տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների դեմ պայքարի ակտիվացում, որի շրջանակում հաճախակի ենք առնչվում տարբեր տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից «1-C» առևտրային տեղեկատվական ծրագրի օգտագործման և դրանց տվյալները նախաքննության շրջանակում ուսումնասիրության առարկա դառնալու դեպքերի հետ։
Որպես կանոն, «1-C» առևտրային տեղեկատվական ծրագրի տվյալները պահվում են դատավարության մասնակիցներից խիստ գաղտնի և հարկային ստուգում իրականացնող մարմիններին ներկայացվում են միայն դրանցից արտածված թվային տվյալները՝ առանց ծրագրում առկա տեղեկատվության ողջ բովանդակության բացահայտման, ինչը պաշտպանության կողմին զրկում է մեղադրանքի հիմքում դրված ամբողջ տեղեկատվությանը ծանոթանալու և դրանց առնչությամբ դիրքորոշում արտահայտելու հնարավորությունից։
Մեր վստահորդ Գ.Գ.-ին առնչվող քրեական գործով լիարժեք պաշտպանություն ապահովելու համար «LSA» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբան Գուրգեն Ներսիսյանը միջնորդել էր քննիչին՝ խնդրելով հնարավորություն ընձեռնել ծանոթանալու «1-C» առևտրային տեղեկատվական բազայի տվյալներին, սակայն միջնորդությունը մերժվել էր (զարմանալի չէր, որովհետև արմատացած պրակտիկա է)։
Քննիչի հիշյալ որոշման դեմ հսկող դատախազին բերված բողոքը դատախազության կողմից բավարարվել է, քննիչի որոշումը ճանաչվել է ոչ օրինական։ Դատախազի կողմից նաև հանձնարարվել է քննիչին՝ իրականացնելու փաստաբանի միջնորդությունից բխող վարութային գործողությունները։

В последнее время наблюдается явное усиление борьбы с преступлениями, направленными против экономической деятельности, в рамках чего мы всё чаще сталкиваемся со случаями использования различными экономическими субъектами программы «1-C» и ситуациями, когда её данные становятся предметом изучения в рамках предварительного следствия.
Как правило, данные программы «1-C» хранятся в строгой тайне от участников судебного разбирательства и представляются органам налогового контроля только в виде цифровых данных, извлечённых из программы, без раскрытия полного содержания информации, содержащейся в ней, что лишает сторону защиты возможности ознакомиться со всей информацией, лежащей в основе обвинения, и выразить своё отношение к ней.
Для обеспечения полноценной защиты нашего доверителя Г.Г. по уголовному делу адвокат юридической фирмы «LSA» Гурген Нерсисян подал ходатайство следователю с просьбой предоставить возможность ознакомиться с данными базы программы «1-C», однако ходатайство было отклонено (что неудивительно, так как это устоявшаяся практика).
Жалоба на данное решение следователя, поданная в прокуратуру, была удовлетворена, и решение следователя было признано незаконным. Прокурор также поручил следователю выполнить процессуальные действия, выполняемые на основании ходатайства адвоката.