Home / Blog / Քրեական գործ / ՀԵՏԱԽՈՒԶՄԱՆ ՄԵՋ ԳՏՆՎՈՂ ՄԵՐ ՎՍՏԱՀՈՐԴԻ ԱՐՏԱՀԱՆՁՆՈՒՄ…
ՀԵՏԱԽՈՒԶՄԱՆ ՄԵՋ ԳՏՆՎՈՂ ՄԵՐ ՎՍՏԱՀՈՐԴԻ ԱՐՏԱՀԱՆՁՆՈՒՄ ՏԵՂԻ ՉՈՒՆԵՑԱՎ ԵՎ ՆԱ ՎԵՐԱԴԱՐՁԱՎ ԻՐ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ԵՐԿԻՐ
26 Հունվարի, 2026 1 min read
Դեռևս 2025թ. նոյեմբերին «LSA» փաստաբանական գրասենյակ էր դիմել Վրաստանի Հանրապետության քաղաքացի Ռ.Ջ.-ն, ով ՀՀ մուտք գործելու պահին ձերբակալվել էր Ռուսաստանի Դաշնության կողմից հետախուզման  մեջ գտնվելու հիմքով, սակայն նույն օրը ազատ էր արձակվել` հետախուզող երկրում նրա նկատմամբ անազատության մեջ պահելու հետ կապված խափանման միջոց կիրառված չլինելու հիմքով:
Ռ.Ջ.-ի իրավունքների պաշտպանությունը ստանձնելուց հետո, քննարկելով փաստաբանների կողմից ներկայացված միջնորդությունը, հետախուզողի կողմից սահմանված ժամկետում արտահանձնման գործընթաց չնախաձեռնելու հիմքով ՀՀ Դատախազությունը ապահովեց Ռ.Ջ.-ի ազատ տեղաշարժի իրավունքը` հնարավորություն տալով նրան մեկնել Հայաստանի Հանրապետությունից: Մեր վստահորդ Ռ.Ջ.-ն վերադարձավ իր քաղաքացիության երկիր:

Home / Blog / Уголовное дело / Экстрадиция нашего доверителя, находившегося в розыске,…
Экстрадиция нашего доверителя, находившегося в розыске, не состоялась, и он вернулся в страну своего гражданства
26 января, 2026 1 min read
Еще в ноябре 2025 года в адвокатское бюро «LSA» обратился гражданин Республики Грузия Р. Дж., который при въезде в Республику Армения был задержан на основании того, что находился в розыске, объявленном Российской Федерацией, однако в тот же день был освобожден ввиду отсутствия в запрашивающем государстве меры пресечения, связанной с лишением свободы.
После принятия защиты прав Р. Дж. и рассмотрения ходатайства, представленного адвокатами, в связи с тем, что запрашивающее государство не инициировало процедуру экстрадиции в установленный срок, Прокуратура Республики Армения обеспечила право Р. Дж. на свободу передвижения, предоставив ему возможность покинуть территорию Республики Армения. Наш доверитель Р. Дж. вернулся в страну своего гражданства.