Home / Blog / Քրեական գործ / ՀԵՏԱԽՈՒԶՄԱՆ ՄԵՋ ԳՏՆՎՈՂ ՄԵՐ ՎՍՏԱՀՈՐԴԻ ԱՐՏԱՀԱՆՁՆՈՒՄ…
ՀԵՏԱԽՈՒԶՄԱՆ ՄԵՋ ԳՏՆՎՈՂ ՄԵՐ ՎՍՏԱՀՈՐԴԻ ԱՐՏԱՀԱՆՁՆՈՒՄ ՏԵՂԻ ՉՈՒՆԵՑԱՎ ԵՎ ՆԱ ՎԵՐԱԴԱՐՁԱՎ ԻՐ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ԵՐԿԻՐ
26 Հունվարի, 2026 1 min read
Դեռևս 2025թ. նոյեմբերին «LSA» փաստաբանական գրասենյակ էր դիմել Վրաստանի Հանրապետության քաղաքացի Ռ.Ջ.-ն, ով ՀՀ մուտք գործելու պահին ձերբակալվել էր Ռուսաստանի Դաշնության կողմից հետախուզման  մեջ գտնվելու հիմքով, սակայն նույն օրը ազատ էր արձակվել` հետախուզող երկրում նրա նկատմամբ անազատության մեջ պահելու հետ կապված խափանման միջոց կիրառված չլինելու հիմքով:
Ռ.Ջ.-ի իրավունքների պաշտպանությունը ստանձնելուց հետո, քննարկելով փաստաբանների կողմից ներկայացված միջնորդությունը, հետախուզողի կողմից սահմանված ժամկետում արտահանձնման գործընթաց չնախաձեռնելու հիմքով ՀՀ Դատախազությունը ապահովեց Ռ.Ջ.-ի ազատ տեղաշարժի իրավունքը` հնարավորություն տալով նրան մեկնել Հայաստանի Հանրապետությունից: Մեր վստահորդ Ռ.Ջ.-ն վերադարձավ իր քաղաքացիության երկիր:

Home / Blog / Criminal case / The extradition of our client, who…
The extradition of our client, who was under international search, did not take place, and he returned to his country of citizenship
January 26, 2026 1 min read
In November 2025, a citizen of the Republic of Georgia, R.J., applied to the LSA Law Firm. Upon entering the Republic of Armenia, he had been detained on the grounds of being under search by the Russian Federation; however, he was released on the same day due to the absence of a preventive measure involving deprivation of liberty imposed against him in the requesting state.
After assuming the defense of R.J.’s rights and considering the motion submitted by the attorneys, and given that the requesting state failed to initiate extradition proceedings within the установленed time limit, the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia ensured R.J.’s right to freedom of movement, enabling him to leave the Republic of Armenia. Our client R.J. returned to his country of citizenship.