Սույն թվականի հուլիսի 11-ին մեր վստահորդ, ալկոհոլային խմիչքների արտադրությամբ զբաղվող խոշոր կազմակերպության տնօրեն Ե.Վ.-ն, ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչության քննիչի որոշմամբ ձերբակալվել էր, նույն օրը նրան մեղադրանք էր առաջադրվել առանձնապես խոշոր չափով հարկ վճարելուց խուսափելու ենթադրյալ հանցավոր արարքի կատարման համար և դատարան էր ներկայացվել կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն:
Միջնորդության քննարկման ընթացքում պաշտպանական թիմին հաջողվել է դատարանին ներկայացնել մեղադրանքի անհիմն լինելը, անձին կալանավորելու հիմքերի ու պայմանների բացակայությունը և կալանքը ու դրա սպառնալիքը նախաքննական մարմնի կողմից որպես մեղադրյալի նկատմամբ ճնշման միջոց գործադրելու անթույլատրելիությունը:
Քննելով ներկայացված միջնորդությունը, 12.07.2025թ. որոշմամբ ՀՀ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը /դատավոր Է.Մկրտչյան/ մերժել է Ե.Վ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդությունը` կիրառելով այլընտրանքային խափանման միջոց:
Սույն գործով մեղադրյալի պաշտպաններ` «ԷԼ ԷՍ ԷՅ» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբաններ Անդրանիկ Մնացականյանի, Գուրգեն Ներսիսյանի, ինչպես նաև ՀՀ փաստաբանների պալատի փաստաբան Ալբերտ Արզումանյանի փայլուն աշխատանքի շնորհիվ հաջողվեց ոչ միայն կանխել մեղադրյալի նկատմամբ ամենախիստ խափանման միջոցի կիրառությունը, այլև նախաքննության արդեն սկզբնական փուլում ի ցույց դրվեց մեղադրանքի չփաստարկված ու չհիմնավորված լինելը: Պաշտպանական թիմը հետևողական է լինելու, որպեսզի այդ գործով ապահովվի լրիվ ու օբյեկտիվ նախաքննություն:

11 июля текущего года наш доверитель, директор крупной компании по производству алкогольных напитков Е.В., был задержан по решению следователя Главного управления по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Республики Армения. В тот же день ему было предъявлено обвинение в совершении предполагаемого преступления — уклонении от уплаты налогов в особо крупном размере, и в суд было направлено ходатайство об избрании меры пресечения в виде ареста.
В ходе рассмотрения ходатайства стороне защиты удалось представить суду необоснованность обвинения, отсутствие оснований и условий для ареста, а также недопустимость использования ареста или угрозы арестом в качестве средства давления на обвиняемого со стороны предварительного следствия.
Рассмотрев представленное ходатайство, 12 июля 2025 года Уголовный суд первой инстанции города Еревана (судья Э. Мкртчян) отклонил ходатайство об избрании меры пресечения в виде ареста в отношении Е.В., применив альтернативные меры пресечения.
Благодаря блестящей работе адвокатов защиты — Андраника Мнацаканяна и Гургена Нерсисиана из адвокатского офиса «ЭЛ ЭС ЕЙ», а также адвоката Палаты адвокатов РА Альберта Арзуманяна — удалось не только предотвратить применение самой строгой меры пресечения, но и на начальной стадии предварительного следствия продемонстрировать необоснованность и недоказанность обвинения. Команда защиты продолжит добиваться полного и объективного расследования по данному делу.