Սույն թվականի հուլիսի 11-ին մեր վստահորդ, ալկոհոլային խմիչքների արտադրությամբ զբաղվող խոշոր կազմակերպության տնօրեն Ե.Վ.-ն, ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչության քննիչի որոշմամբ ձերբակալվել էր, նույն օրը նրան մեղադրանք էր առաջադրվել առանձնապես խոշոր չափով հարկ վճարելուց խուսափելու ենթադրյալ հանցավոր արարքի կատարման համար և դատարան էր ներկայացվել կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն:
Միջնորդության քննարկման ընթացքում պաշտպանական թիմին հաջողվել է դատարանին ներկայացնել մեղադրանքի անհիմն լինելը, անձին կալանավորելու հիմքերի ու պայմանների բացակայությունը և կալանքը ու դրա սպառնալիքը նախաքննական մարմնի կողմից որպես մեղադրյալի նկատմամբ ճնշման միջոց գործադրելու անթույլատրելիությունը:
Քննելով ներկայացված միջնորդությունը, 12.07.2025թ. որոշմամբ ՀՀ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը /դատավոր Է.Մկրտչյան/ մերժել է Ե.Վ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդությունը` կիրառելով այլընտրանքային խափանման միջոց:
Սույն գործով մեղադրյալի պաշտպաններ` «ԷԼ ԷՍ ԷՅ» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբաններ Անդրանիկ Մնացականյանի, Գուրգեն Ներսիսյանի, ինչպես նաև ՀՀ փաստաբանների պալատի փաստաբան Ալբերտ Արզումանյանի փայլուն աշխատանքի շնորհիվ հաջողվեց ոչ միայն կանխել մեղադրյալի նկատմամբ ամենախիստ խափանման միջոցի կիրառությունը, այլև նախաքննության արդեն սկզբնական փուլում ի ցույց դրվեց մեղադրանքի չփաստարկված ու չհիմնավորված լինելը: Պաշտպանական թիմը հետևողական է լինելու, որպեսզի այդ գործով ապահովվի լրիվ ու օբյեկտիվ նախաքննություն:

Home / Blog / Criminal case / The Court Rejected the Motion by…
The Court Rejected the Motion by the Investigative Committee’s Economic Crimes Department to Detain the Director of a Legal Entity
July 15, 2025 1 min read
On July 11 of this year, our client, Mr. E.V., director of a major company engaged in the production of alcoholic beverages, was arrested by the decision of an investigator from the General Department for the Investigation of Economic Crimes and Smuggling of the Investigative Committee of the Republic of Armenia. On the same day, he was charged with the supposed commission of a crime related to large-scale tax evasion, and a motion was submitted to the court to apply detention as a preventive measure.
During the hearing of the motion, the defense team was able to demonstrate to the court that the charges were unreasonable, that there was no legal basis or grounds for detention, and that using detention or the threat of it as a means of pressure by the investigative body was unacceptable.
Upon reviewing the submitted motion, on July 12, 2025, the Criminal Court of First Instance of Yerevan (Judge E. Mkrtchyan) rejected the motion to apply detention as a preventive measure against E.V., opting instead for alternative preventive measures.
Thanks to the outstanding work of the defense attorneys—Andranik Mnatsakanyan and Gurgen Nersisyan from “LSA” Law Office, and Albert Arzumanyan, member of the Chamber of Advocates of Armenia—it was possible not only to prevent the application of the strictest preventive measure against the accused, but also to highlight, at this early stage of the preliminary investigation, the unsubstantiated and unsupported nature of the charges. The defense team remains committed to ensuring a full and objective investigation in this case.