Վերջին շրջանում հաճախակի են արձանագրվում դեպքեր, երբ հատկապես տնտեսական հանցագործությունների առնչությամբ նախաձեռնված քրեական վարույթների շրջանակում քննիչների կողմից խուզարկություններ են կատարվում, որից հետո գործունեության վայր հանդիսացող խանութի կամ դեղատան դռները կնքվում են, փակվում անորոշ ժամկետով` այդպիսով փաստացի դադարեցնելով տվյալ սուբյեկտի գործունեությունը:
«ԷԼ ԷՍ ԷՅ» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբան Գուրգեն Ներսիսյանի կողմից պաշտպանություն իրականացվող քրեական վարույթներից մեկով դատարանը, իսկ մյուսով` հսկող դատախազը տնտեսվարող սուբյեկտի գործունեության վայր հանդիսացող օբյեկտի դռները կնքելը և գործունեությունը սահմանափակելը ճանաչել են ապօրինի, որի արդյունքում քննիչի գործողության դեմ բերված պաշտպանի բողոքը բավարարվել է:
Բողոքը բավարարելու մասին հսկող դատախազի որոշմամբ արձանագրվել է հետևյալը. «Սույն դեպքով վարույթն իրականացնող մարմինը, կնքելով «XX» ՍՊ ընկերության գործունեության հասցեի` դեղատան դռները, դուրս է եկել իր լիազորությունների շրջանակներից, կատարել է գործողություն, որի համար լիազորված չէ օրենքով: Կատարվել է գործողություն, որի արդյունքում թույլ է տրվել Սահմանադրությամբ ամրագրված` անձի տնտեսական գործունեության ազատության` ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքի օրենքով չնախատեսված սահմանափակում: Հարկ է արձանագրել նաև, որ նշվածի արդյունքում կարող է ֆինանսական, տնտեսական վնաս պատճառվել տնտեսվարող սուբյեկտին, նրա գործարար հարաբերություններին, հեղինակությանը, ընկալում կարող է առաջանալ, որ նման գործողություններն ունեն պատժողական նպատակ, որպիսի տրամաբանությունն ու նպատակները հիշյալ վարութային գործողությունների կատարման շրջանակներում օրենսդիրը չի ներդրել:»:
Պրակտիկայում արդեն ամրագրված հիշյալ մոտեցումը էական առաջընթաց է այդ ոլորտում իրավունքի զարգացման և գործնականում տնտեսվարող սուբյեկտների իրավունքների ոչ իրավաչափ սահմանափակումները կանխելու գործում:
Հուսով ենք նախաքննական մարմինը հաշվի կառնի այս հարցում դատախազության որդեգրած դիրքորոշումը և վարութային գործողությունների շրջանակում տնտեսվարող սուբյեկտների իրավունքները առավելագույնս կպահպանվեն:

In recent practice, instances have frequently been recorded where, in the context of criminal proceedings initiated particularly in relation to economic crimes, investigators have conducted searches after which the doors of business premises, such as shops or pharmacies, have been sealed and closed for an indefinite period of time, thereby de facto suspending the activities of the economic operator.
In one criminal case, in which attorney Gurgen Nersisyan of the “LSA” Law Office acted as defense counsel, the Court, and in another case the supervising Prosecutor, recognized the sealing of the premises and the restriction of the activities of the economic entity as unlawful. Accordingly, the defense complaint lodged against the actions of the investigator was upheld.
The decision of the supervising Prosecutor to satisfy the complaint states the following: “In this case, by sealing the doors of the pharmacy operated by “XX” LLC, the investigative body conducting the proceedings acted ultra vires, performing an act not authorized by law. The measure resulted in an unlawful restriction of the constitutional right to economic freedom, namely the right to engage in entrepreneurial activity. It must also be emphasized that such actions may cause financial and economic damage to the business entity, harm its commercial relations and reputation, and create the perception that the actions pursue punitive purposes — objectives and rationale not envisaged by the legislator within the scope of procedural measures.”
The consolidation of this approach in judicial and prosecutorial practice constitutes a substantial advancement in the development of law in this area and serves as an important safeguard against unlawful restrictions of the rights of economic operators.
It is to be expected that investigative bodies will duly take into account the position adopted by the Prosecutor’s Office and will ensure the maximum protection of the rights of economic operators within the framework of procedural activities.