Home / Blog / Քրեական գործ / Կալանքի տակ գտնվող մեր օտարերկրացի վստահորդն…
2025 թվականի հոկտեմբեր ամսին մեր գրասենյակ էր դիմել օտարկերացի Յ.Կ.-ն՝ իր վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեում քննված և մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված քրեական գործով իր շահերի պաշտպանությունը ստանձնելու համար։
Նախքան մեր գրասենյակ դիմելը քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Յ.Կ.-ին մեղադրանք էր ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կեղծ փաստաթուղթ օգտագործելը) և 469-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական սահմանն ապօրինի հատելը) նախատեսված հանցագործությունների համար, իսկ նրա նկատմամբ որոշմամբ որպես խափանման միջոց էր կիրառվել կալանքը:
Քրեական գործով մեղադրյալի պաշտպանությունը մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի կողմից ստանձնելուց կարճ ժամանակ անց՝ 2025 թվականի հոկտեմբերի 13-ին, Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում ավարտվեց Յ.Կ.-ի վերաբերյալ քրեական գործի դատաքննությունը:
Ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության և դատարանի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ նախնական դատալսումների ժամանակ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը փոխվել է վարչական հսկողությամբ և բացակայելու արգելքով, և նա ազատ է արձակվել դատական նիստերի դահլիճում: Բացի այդ, նույն օրը հրապարակված դատավճռով դատարանը Յ.Կ.-ի նկատմամբ որպես հիմնական պատիժ է նշանակել տուգանքը, և հաշվի առնելով ավելի քան 50 օր նախնական կալանքի տակ գտնվելու հանգամանքը, նրան ազատել է այդ պատժի կրումից:
Շնորհակալ ենք դատավոր Հարություն Մանուկյանին՝ օրինական դատավարություն անցկացնելու և արդարացի դատական ակտ կայացնելու համար:

Home / Blog / Уголовное дело / Наш иностранный доверитель освобождён из-под стражи…
В октябре 2025 года в наш офис обратилась иностранная гражданка Й.К. для защиты своих интересов по уголовному делу, расследованному Следственным комитетом Республики Армения и направленному в суд с обвинительным заключением.
До обращения в наш офис в ходе предварительного следствия Й.К. было предъявлено обвинение по части 1 статьи 457 Уголовного кодекса Республики Армения (использование поддельного документа) и части 1 статьи 469 (незаконное пересечение государственной границы). В отношении неё была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Вскоре после того, как адвокат Андраник Мнацаканян из нашего офиса принял защиту Й.К., 13 октября 2025 года в Уголовном суде общей юрисдикции города Еревана завершилось судебное разбирательство по делу.
Благодаря правильно выбранной линии защиты и объективному подходу суда, мера пресечения в виде заключения под стражу была изменена на административный надзор и запрет на выезд, и она была освобождена прямо в зале суда.
Кроме того, тем же днём оглашённым приговором суд назначил Й.К. штраф в качестве основного наказания и, учитывая, что она провела под стражей более 50 дней, освободил её от отбывания наказания.
Мы выражаем благодарность судье Арутюну Манукяну за проведение законного судебного разбирательства и вынесение справедливого судебного акта.