Home / Blog / Քրեական գործ / Կոռուպցիոն և այլ հանցագործությունների կատարման մեջ…
Կոռուպցիոն և այլ հանցագործությունների կատարման մեջ հանիրավի մեղադրվող մեր վստահորդն ազատվեց արգելանքից
30 Հուլիսի, 2025 1 min read
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի վստահորդ, բուժաշխատող Լ.Գ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 272-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (մասնավոր ոլորտում կաշառք ստանալը՝ ապօրինի գործողության համար), 174-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հղիության ապօրինի արհեստական ընդհատում կատարելը) և 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր կեղծելը) նախատեսված հանցագործություններ ենթադրաբար կատարելու համար, ինչպես նաև որոշում էր կայացվել կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու համար նրան ձերբակալելու մասին:
Ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության շնորհիվ վերը նշված հանցագործությունների կատարման մեջ հանիրավի մեղադրվող մեր վստահորդն ազատվել է ձերբակալումից և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը:

In the framework of a criminal proceeding being investigated by the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia, public criminal prosecution was initiated against our law firm’s client — medical worker L.G., represented by attorney Andranik Mnatsakanyan. The charges were based on alleged commission of crimes under Article 272, Part 2, Clause 3 (accepting a bribe in the private sector for an unlawful action), Article 174, Part 1 (performing an unlawful artificial termination of pregnancy), and Article 457, Part 1 (falsifying documents) of the RA Criminal Code. A decision had also been made to detain the client for the purpose of applying arrest as a preventive measure.
Thanks to the properly chosen defense strategy, our client — who was unjustly accused of the aforementioned crimes — was released from detention, and a travel ban was applied as the preventive measure instead.