Home / Blog / Քաղաքացիական գործ / Մեր փաստաբանների ջանքերի շնորհիվ արդարացված մեղադրյալը…
Մեր փաստաբանների ջանքերի շնորհիվ արդարացված մեղադրյալը ստացավ նաև դրամական փոխհատուցում 40 օր տևողությամբ արգելանքի տակ գտնվելու համար:
2 Նոյեմբերի, 2024 1 min read
the-Acquitted-Defendant-Also-Received-Monetary-Compensation
ՀՀ դատաիրավական պրակտիկայում աստիճանաբար ձևավորվել է կայուն պրակտիկա՝ քրեական վարույթով արդարացված անձանց փոխհատուցում տրամադրելու վերաբերյալ: Մոտ երկու տարի առաջ քրեական գործով արդարացված մեր վստահորդ Ռ.Փ.-ն շուրջ 40 օր գտնվել էր կալանքի տակ, մի քանի ամիս կիրառվել էր խափանման միջոց բացակայելու արգելքը, բացի դրանցից՝ նրա տանը կատարվել էր նաև խուզարկություն՝ այդ կերպ սահմանափակելով բնակարանի անձեռնմխելիության նրա իրավունքը:
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանը, դատավոր Տիգրան Գրիգորյանի նախագահությամբ, Ռ.Փ.-ի խախտված իրավունքների վերականգնման համար որպես փոխհատուցում որոշել է ՀՀ-ից բռնագանձել 1.100.000 ՀՀ դրամ (տես քաղաքացիական գործ թիվ ԵԴ/45347/02/21): Հատկանշական է, որ դատարանը դրամական փոխհատուցում է սահմանել նաև անձի բնակարանի անձեռնմխելիության իրավունքի սահմանափակմամբ պատճառած վնասի համար:
Շնորհակալություն դատավոր Տիգրան Գրիգորյանին՝ քրեական վարույթներով անձի խախտված իրավունքների վերականգնման պրակտիկայի զարգացման գործում արժեքավոր ներդրում կատարելու համար:

Home / Blog / Civil case / With the Efforts of Our Lawyers,…
With the Efforts of Our Lawyers, the Acquitted Defendant Also Received Monetary Compensation for 40 Days of House Arrest.
November 2, 2024 1 min read
the-Acquitted-Defendant-Also-Received-Monetary-Compensation
In the judicial practice of the Republic of Armenia, a stable practice of providing compensation to persons acquitted in criminal proceedings has gradually formed. About two years ago, our client R.P., who was acquitted in a criminal case, had been in custody for about 40 days, and for several months, a preventive measure of a ban on absences was applied. In addition, a search was conducted in his home, thereby restricting his right to inviolability of the home.
The Court of General Jurisdiction of the First Instance of Yerevan, chaired by Judge Tigran Grigoryan, decided to recover 1,100,000 AMD from the Republic of Armenia as compensation for the restoration of R.P.’s violated rights (see civil case No. ED/45347/02/21). It is noteworthy that the court has also set monetary compensation for damage caused by restricting the right to inviolability of a person’s home.
Gratitude to Judge Tigran Grigoryan for making a valuable contribution to the development of the practice of restoring the violated rights of individuals in criminal proceedings.