Home / Blog / Քաղաքացիական գործ / Սնանկության կառավարչի հայցը մերժվեց` մեր վստահորդի…
Սնանկության կառավարչի հայցը մերժվեց` մեր վստահորդի Տ. Մ.-ի կնքած նվիրատվության գործարքը անվավեր չճանաչվեց
6 Հոկտեմբերի, 2025 1 min read
Դեռևս 18.10.2023 թվականին սնանկության գործով կառավարչի կողմից ՀՀ Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան հայց էր ներկայացվել մեր վստահորդ Տ. Մ.-ի դեմ՝ նվիրատվության գործարքն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով։ 17.07.2024-ին կայացված դատական ակտով Դատարանը բավարարել էր կառավարչի ներկայացրած հայցադիմումը։
Հիշյալ դատական ակտի դեմ մեր կողմից բերված վերաքննիչ բողոքը բավարարվել էր և Վերաքննիչ դատարանի 25.02.2025թ. որոշմամբ գործն ուղարկվել էր նույն Դատարան՝ ամբողջ ծավալով նոր քննության։
Գործի նոր քննության արդյունքում՝ ՀՀ Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի (դատավոր՝ Զարուհի Մկրտչյան) 29.09.2025թ. վճռով (ԱՐԱԴ/4819/02/23) սնանկության գործով կառավարչի հայցը ամբողջությամբ մերժվել է:
Բարձր ենք գնահատում դատավորի՝ դատավարությունը վարելու արհեստավարժությունը, դատական ակտը հիմնավորելու և պատճառաբանելու հմտությունը։

Еще 18.10.2023 года управляющий по делу о банкротстве подал иск в Суд общей юрисдикции первой инстанции Арагацотнской области РА против нашего доверителя, Т. М., с требованием признать недействительной сделку дарения и применить последствия недействительности.
Судебным актом от 17.07.2024 года Суд изначально удовлетворил исковое заявление, поданное управляющим.
Однако апелляционная жалоба, поданная нами против упомянутого судебного акта, была удовлетворена, и решением Апелляционного суда от 25.02.2025 года дело было направлено в тот же Суд для полного нового рассмотрения.
В результате нового рассмотрения дела, решением Суда общей юрисдикции первой инстанции Арагацотнской области РА (судья Заруи Мкртчян) от 29.09.2025 года (дело АРАД/4819/02/23) в иске управляющего по делу о банкротстве было полностью отказано.
Мы высоко ценим профессионализм судьи в ведении процесса, а также ее мастерство в обосновании и мотивировании судебного акта.